Az álarc mögött

A nárcisztikus, szociopata és pszichopata személyiségzavarról egy empata szemével

Honnan tudod, hogy nárcisztikus? (#2)

2017. február 19. 16:01 - Bán Lilla Blog

Az erre utaló jelek

masks_masolata.jpg

A nárcisztikus személyiségzavarban szenvedő személlyel való kapcsolatot „túlélők” nemzetközi közösségeinek egybehangzó véleménye alapján az alábbi, elsőre jó eséllyel általánosításnak ható állítások a világ talán összes nárcisztikus bántalmazójára érvényesek.

Íme ezért egy sor olyan dolog, ami segíthet felismerni, hogy egy ilyen jellegű kapcsolatban vagy-e valakivel – élettársként, szülő-gyermek, tanár-tanítvány, baráti, munkatársi, vagy egyéb viszonyban.

 

A "gaslighting"*

Remélhetőleg még sosem hallottál egy hozzád közelálló személytől rendszeresen olyanokat, hogy „ez csak a fejedben létezik" (miközben tudod, hogy nem), „paranoiás vagy", „soha nem is mondtam ilyet”, „soha nem is tettem ilyet” (miközben nyilvánvalóan igen), „meghülyültél, azért mondod ezt”, „ bolond vagy, kezeltesd magad, pszichológus kell neked”… de mivel ezt a cikket olvasod, sajnos jó esély van rá, hogy mégis. És ha a fenti mondatok ismerősek számodra, akkor biztos lehetsz benne, hogy a személlyel, akitől ezeket hallod, valami – finoman szólva – nincs rendben. (Egyébként, ha ez a téma is érdekel, érdemes követni a blogot, mert a következő cikkben részletesen szeretném majd taglalni az e témakörbe eső ún. „gaslighting"* gyakorlatát, azaz azt, hogy a valóságot a nárcisztikus személy az áldozat szeme előtt írja át olyan módon, hogy az ténylegesen elkezdjen saját ép elméjében kételkedni.)

 

A projekció, azaz a kivetítés

A fentiek a rendkívüli óvatossággal elkövetett mentális visszaélés jelei. Van ezeknek egy "rokonuk" is, az úgynevezett projekció*, vagy magyarul kivetítés, ami által a nárcisztikus személyek megpróbálják meggyőzni áldozataikat, hogy valójában ők a hibásak akár egy konkrét dologgal kapcsolatban, akár általánosságban. Ha például a nárcisztikus személy elfelejtett valamit, a másik embert próbálja meg végtelenül feledékenynek beállítani. Amikor azonban nyílt szembesítésre kerül sor, egyszerűen csak tagadnak, feldühödnek, és mindent megtesznek, hogy olyan módon tudják manipulálni az áldozatokat, hogy saját dühüket a másik fél adja ki aktívan magából. (Lásd az előző cikket az empatákról.)

 

A másik ember szándékos felzaklatása

Úgy általában véve rettenetesen élvezik, ha a másik ember feldühödik, zaklatottá válik, vagy ha félelmet tudnak benne kelteni. Ez számukra és a környezetük számára újabb „bizonyítékként" szolgál arra nézve, hogy a másik ember a labilis természetű, továbbá az áldozat így morálisan kvázi „alárendelődik” nekik, tehát ők úgy érezhetik, hogy relatíve felettük állnak. Ez a kép így eléggé ijesztő. És sokkal, de sokkal gyakoribb, mint gondolnánk…

Miért élvezi ő annyira, hogy viselkedése felzaklatja, feldühíti a másikat? Az egyszerű válasz, hogy ez élteti őket. Mint egy pióca, rátapadnak az áldozatok elméjére, érzelmeire, lelkére, hogy azzal táplálkozzanak, mint valamiféle érzelmi vámpírok. Az áldozat bizalmát, önbecsülését és józanságát szívják el, hogy saját egójukat, lényünket, energiáikat táplálják vele.

 

Szárnyas majmok hada

Teszik mindezt olyan módon, hogy az áldozat folyamatosan kételkedik abban, hogy esetleg nem ő maga-e az, aki valójában mindezt elköveti. A megnyugtató hír az, hogy ha valaha megkérdőjelezed a saját jószándékodat, jó eséllyel nem benned van a hiba... Még akkor sem, ha közös ismerőseitek esetleg így látják. A nárcisztikus személy fantasztikus képességekkel (vagy inkább gátlástalansággal) rendelkezik, mellyel hihetetlenül tudja manipulálni a környezetét, hogy mások számára ő tűnjön odaadónak, szeretetteljesnek, becsületesnek, míg például a partnerét, tulajdon gyermekét, vagy akár munkatársát mások bolondnak, agresszívnak stb. nézik. Ez a jelenség oly mértékben általános, hogy terminológia is született rá: a nárcisztikus személy támogató körét a nyugati pszichológiai „szlengben” „szárnyas majmoknak”* nevezik, a Lyman Frank Baum „Óz, a nagy varázsló” című könyvében szereplő Gonosz Boszorkány állati szolgái után. Tehát, ha körülötted mindenki meg van róla győződve, hogy a nárcisztikus személy egy tündéri jó ember, soha nem bántana senkit, és valójában te vagy a hibás mindenért, és ezért őt segítik a visszaélésekben, tartsd észben, hogy lehet, hogy csupán egy szárnyas majomhad visszhangozza minden szavát. Ez persze egy ijesztőnek ható, lehetetlen helyzet, de hálistennek léteznek konkrét technikák arra, hogy kiszabaduljunk belőle. Igaz, óriási erőre van hozzá szükség. (Hamarosan erről is szeretnék részletesebben írni…)

 

Amikor az áldozat feladja önmagát

További jele annak, hogy ilyen kapcsolatban vagy, az, hogy szerves része vagy a nárcisztikus személy manipulatív játékának. Az ilyen személy rettenetesen leterheli az áldozat lelkét és érzelmeit, aki elveszíti érdeklődését hobbijai és szenvedélyei iránt, értéktelennek, végtelenül fáradtnak, kiszolgáltatottnak érzi magát, mintha neadjisten már nem is önálló személyiséggel rendelkező ember, hanem valamiféle tárgy, a másik ember eszköze lenne.

 

Kiút az ördögi körből

Amikor az áldozat már a végét járja, és a visszaélést, bántalmazást nem tudja tovább elviselni, és úgy érzi, hogy képes kiállni az igazáért még akkor is, ha támogatók, pénz, stb. híján látszólag nincs lehetőség erre, a nárcisztikus személy kvázi felajánlja, hogy enyhít ezeken a szenvedéseken. Újra meghallgatja a másikat, úgy tesz, mintha együttérezne vele, segítőkészséget és együttműködést szimulál. Az áldozat újra bízni kezd benne és könnyen visszaesik korábbi állapotába, így az ördögi kör elölről ismétlődhet.

Nem, nem tudsz rajta segíteni – a pszichológusok szerint ez gyógyíthatatlan (((bár én személy szerint hiszek a csodákban, ezt csak ilyen sűrű zárójelek között merem leírni, mert nagyon komolyan veszélyes megpróbálni))). Olyanfajta kóros állapotban vannak, hogy a tényeket teljesen figyelmen kívül hagyják, és komolyan meg vannak róla győződve, hogy ők egyértelműen jó emberek.

Körülbelül egyetlen jó hírem van ezzel az egésszel kapcsolatban. Van rá módszer, hogy az ember megszabaduljon ettől. A világban szerte több tíz-, vagy talán százezernyi túlélő — mert a „túlélő” sokkal jobb szó, mint az, hogy „áldozat” — tapasztalatai és összefogása segített és segít abban, hogy egy működő módszertan kialakuljon, aminek a jómagam által ismert részeit legjobb képességeim szerint szeretném mindenkivel megosztani.

 

Természetesen - és ez a személyes véleményem -, mint mindenre, erre is igaz, hogy kizárólag akkor hidd el, akkor alkalmazd a fent írtakat, ha világosan érzed, tudod, hogy ez helyes, a Te saját utad része. Ha Számodra valódi, csak akkor valódi... A saját világod a saját világod, és ha már úgy lettünk megteremtve, hogy csak egy szűrőn át vagyunk képesek érzékelni ezt a világot, szűrjük azt meg a legjobb tudásunk szerint. Ezért kérlek, csak a saját belátásod szerint fogadd el ezeket az írásokat...

 

(Hamarosan folyt. köv... - így, ha gondolod, kattints a „követés” gombra. :) )

 

* a szakszavak gyűjteménye és definíciói a szószedetben találhatók

 

(Kép forrása: lightnarcissus.wordpress.com)

 

komment

A bejegyzés trackback címe:

https://az-alarc-mogott.blog.hu/api/trackback/id/tr9812272971

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása